Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de engem éppenséggel nem zavar egy olyan tésztaétel, amin nincs kifejezetten szósz. Értitek, úgy, mint például ennél a kedvenc brokkolis pennénél: ott van a tészta, meg a zöldségek, meg még néhány ízesítő hozzávaló, de nincs konkrétan folyékony, szósz állagú komponens.
Aztán a tegnapi lencsesalátához Ottolenghi könyve alapján csináltam ezt a zöldfűszeres, pesto-szerű keveréket, ami teljesen más dimenzióba tette az ételt. Most meg ismét csak alig volt idő főzni, jött a tészta, gondoltam megcsinálom még egyszer ezt a szószt…
Mert hát néha van olyan pillanat az életben, amikor az ember egyből érzi. Eddig csinált valamit valahogy, de ezután már sosem fogja ugyanúgy. Amikor kinyílik a szemed valamire, ami addig nem tűnt fel, vagy azt hitted nem lehet megcsinálni, aztán kiderül, hogy mégis. Vagy teszel egy lépést, és kiderül, hogy ott bizony egy jó kis határvonal volt. Point of no return. Viszlát szószmentes tészták!
(A kép Berlinben készült, jó régen. Azóta sem tudom megfejteni, mi lehet ennek a kifejezésnek a hasonlóan frappáns magyar megfelelője.)
Penne tavaszi zöldségekkel (2 adag)
- 15 dkg brokkoli, falatnyi darabokra vágva
- 20 dkg spárga, megpucolva és 3-4 cm-es darabokra vágva
- 1 zöldhagyma, vékonyan felkarikázva
- olívaolaj
- só
- 20 dkg penne
- fél marék mazsola
- 1 marék szeletelt mandula
A tésztaszószhoz:
- fél marék rukkola
- fél marék bazsalikom
- fél marék petrezselyem
- néhány szál rozmaring (vagy bármilyen más, puha levelű zöldfűszer, ami épp van)
- só-bor
- fél ek fehérborecet
- 2 ek olívaolaj
- 1 gerezd fokhagyma apróra vágva
A mazsolát egy csészébe tesszük és forró vizet öntünk rá, hogy megpuhuljon.
Egy nagy lábosban felteszünk főni vizet a tésztának, majd sózzuk, és a csomagoláson szereplő idő alatt, gyakran megkeverve megfőzzük benne a tésztát. Lecsepegtetés közben egy bögrében felfogunk egy kis főzővizet.
Közben egy nagyobb serpenyőben kevés olívaolajon, picit megsózva pár perc alatt megpároljuk a hagymát. Kivesszük egy tányérra, újra kevés olajat teszünk az edénybe, és megpirítjuk a brokkolit, majd ugyanígy járunk el a spárgával (a fejeket megint kb 30 másodperccel később tesszük a serpenyőbe). A mandulát egy száraz serpenyőben kb 1-2 perc alatt megpirítjuk (figyeljünk, mert hamar megéghet), a mazsoláról pedig leöntjük a vizet.
A szószhoz botmixerrel pépesítjük az összes hozzávalót.
Közben valószínűleg a tészta is megfőtt, úgyhogy összeállítjuk az ételt: a tésztafőző lábosban a pennéhez szórunk mindent: a szószt, a megsült zöldségeket, a mandulát, a mazsolát és kb fél dl főzővizet, majd egy perc alatt összemelegítjük. Reszelt parmezánnal tálaljuk.