Sosem értettem gyerekkoromban, hogy miért kell a nem túl finom, seszínű főzelékeket enni orrvérzésig. Aztán persze az ember megtanulja, hogy a különböző zöldségek a téli időszakban milyen fontos vitamin- és tápanyagforrást jelentenek, de ezzel párhuzamosan nem feltétlenül kezdi el a főzelékeket is megszeretni. Jelen ismereteink szerint viszont a legjobb, amit tehetünk, hogy minél több formában megtanuljuk elkészíteni a rettegett spenótot, kelbimbót és társaikat, így még a végén rájövünk, hogy nem is olyan nagy mumusok ezek. Sőt, lehetnek nagyon finomak is, mint például a mángold ebben a gyors, de intenzív ízű tésztaételben.
Csípős fusilli mángolddal
200 g fusilli száraztészta
500 g mángold, megmosva, szára és belső keményebb szára kivágva
2 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
½ tk só *
frissen őrölt feketebors
1 zöldhagyma fehér szára
kevés csilipaprika
negyed citrom héja
3 ek mazsola
fél marék friss zöldfűszer (most kakukkfű, rozmaring és petrezselyem)
parmezán
* Egyáltalán nem vagyok az ételek túlzott sózásának a híve, de meg kell hagyni, hogy az ilyen jellegű zöldségek íze összehasonlíthatatlanul jobb a bátor sóhasználat eredményeképpen. Alice Waters szerint a sózás művészet…
Egy nagy lábosban felforralunk kb 5 liter vizet, és a csomagoláson írtak alapján megfőzzük benne a tésztát.
A mazsolát egy bögrébe szórjuk és felöntjük forró vízzel, hogy megpuhuljon, amíg a zöldség elkészül.
Egy nagyobb teflonserpenyőben felhevítjük az olívaolajat, és rádobjuk a fellaskázott mángoldot. Közben a fokhagymát és a zöldhagymát is apróra vágjuk, majd a sóval és borssal együtt a mángoldhoz adjuk. Összekeverjük, és alacsony lángon 5-8 percig pároljuk. Az idő letelte után a zöldséghez szórjuk a csilit, a reszelt citromhéjat, a felaprított zöldfűszereket és a megpuhult mazsolát, majd 1-2 perc alatt közepes lángon összemelegítjük. Ha megvan, lezárjuk alatta a tüzet.
A megfőtt tésztát szűrőkanállal átmerjük a mángoldra (nem baj, ha egy kis főzővíz is átkerül a serpenyőbe), nagy lángon 30 mp alatt összekeverjük, majd parmezánnal megszórva tálaljuk.