Nem ez a leggyorsabb olasz tésztaétel, az biztos. Viszont vendégeknek készíteni igazi telitalálat – mindenki szereti, ráadásul a vegetáriánus változatok is isteni finomak. Most a klasszikus húsos verzió jön, ami jó alap. Kezdjetek neki a lasagna-művészetnek ezzel a recepttel, aztán kísérletezzétek ki a saját kedvenceteket. (A mozgástér elég nagy. Például a paradicsomszószba sokan tesznek sárgarépát, bár mi épp nem annyira szeretjük úgy. Aztán a sajtokkal is lehet variálni, például készíthető csak mozrella felhasználásával, vagy keverhetjük parmezánnal is. És persze a besamelmártás elkészítésére sem szentírás az alábbi módszer.)

lasagne 2

Lasagne

  • lasagne lapok (a felhasználandó lapok száma az edény méretétől függ, lásd lejjebb)
  • 2 ek olívaolaj
  • 2 közepes vörös hagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 500 gram darált sertéshús
  • 1 doboz paradicsompüré
  • friss vagy szárított zöldfűszerek (bazsalikom, oreganó, petrezselyem)
  • só, bors
  • 2 ek vaj
  • 2 ek liszt
  • 5 dl tej
  • 2 babérlevél
  • só, (fehér) bors, szerecsendió
  • 1 zacskó mozzarella, felszeletelve
  • 250 gram kemény sajt, lereszelve

A paradicsomos ragu elkészítésével kezdjük: a hagymát apróra vágjuk, majd 2 evőkanál olívaolajjal és egy kis sóval egy nagy serpenyőben fedő alatt üvegesre pároljuk. Közben egy nagy lábosban feltesszük forrni a vizet a tésztafőzéshez.

Amikor a hagyma átpárolódott, hozzátesszük a darált húst, majd kevergetve megpirítjuk. Ha kész, hozzáöntjük a paradicsompürét (esetleg öntünk hozzá kevés vizet, ha szükséges), bőven sózzuk-borsozzuk, ízlés szerint hozzáadjuk a firss vagy szárított zöldfűszereket (utóbbiból kb fél teáskanállal számolhatunk az oregánóból, bazsalikomból és a petrezselyemből is), majd lefedve kb. 10 perc alatt készre főzzük. Ha elkészült, félre tesszük.

A sütőt előmelegítjük 200 fokra.

Elővesszük az edényt, amiben majd készül a lasagne. Elővesszük a tésztát tartalmazó dobozt, és még főzés előtt belepróbáljuk a tésztát a dobozba, azaz megnézzük, hogy a rétegekhez összesen hány lapra lesz szükségünk. Érdemes két-hárommal többet megfőzni, hátha valamelyik összeragad vagy szétszakad.

Alaposan sózzuk meg a főzővizet, majd tegyük bele a tésztákat. Az összeragadást úgy tudjuk a legjobban megakadályozni, ha a főzés alatt folyamatosan kevergetjük a vizet. A dobozon jelzett ideig tehát ott kell állni, és tényleg végig érdemes keverni. Két tiszta konyharuhát fektetünk a konyhapultra, majd a főzési idő végén egyesével kiemeljük ezekre a tésztát, úgy, hogy lehetőleg ne érjenek egymáshoz (továbbra sem szeretnénk, ha összeradanának).

Elkészítjük a besamelt: a tejet egy kisebb lábosban a babérlevelekkel felforraljuk, majd 3 percig főzzük. Ezután félretesszük, addig is hül valamennyire. Egy közepes lábasban alacsony lángon megolvasztjuk a vajat, majd rászórjuk a lisztet, és világosbarnára pirítjuk. Ekkor félrehúzzuk a tűzről, és kézi habverő segítségével apránként hozzzákeverjük a tejet, így már egy nagyjából mártás állagot kapunk. Hozzáadjuk a sót, borsot és a 2 késhegyni szerecsendiót, majd három perc altt összeforraljuk.

Jöhet a lasagne összeállítása: a kiolajozott edény (én egy 20×30 cm-es, fedeles kerámia sütőtálat használtam) aljára egy rétegben tésztalapokat fektetünk. Erre rákanalazzuk a húsos ragu felét-harmadát (attól függően, hogy hány emeletesre tervezzük a lasagne-t), majd öntünk rá a besamelből. Egyenletesen megszórjuk a reszelt sajt harmadával, esetleg sózzuk, borsozzuk (itt szórhatunk rá még szárított zöldfűszert), majd jöhet a következő réteg tésztalap, húsos ragu, besamel és sajt (ennél a második rétegnél használtam a szeletekre vágott mozarellát). Végül a legfelső réteg tésztát megkenjük a maradék besamellel, megszórjuk a maradék reszelt sajttal, és jöhet a sütés: 30 perc fólia (vagy fedő) alatt, és további 15 perc 170 fokra csökkentett sütőben fedő nélkül. Miután elkészült, érdemes 10-15 percet állni hagyni, mert nagyon forró lesz a végeredmény.

Jó kísérletezést!

%d bloggers like this: